Působení vlhkosti na dřevěná okna

 

Vlhkost dřevěným oknům škodí, následné opravy jsou náročné

Působení vlhkosti na dřevěná okna z vnitřní i vnější strany je lepší předcházet. Oprava takto poškozených rámů může být časově i finančně náročná. Kvalita oken je dána několika faktory. V prvé řadě je to kvalita dřeva, použité laky a velmi důležitým detailem je zabudování oken do zdiva. Více informaci mohou zájemci získat na největším mezinárodním stavebním veletrhu FOR ARCH v ČR v poradenském centru otvorových výplní a stínicí techniky.

 

Péče o dřevěná okna už není tak náročná, jako byla kdysi u oken dvojitých ve starých domech nebo těch panelákových. Pokud lidé chtějí, aby se co nejdéle vyhnuli nějaké komplexní nebo dokonce odborné údržbě, měli by se dřevěným oknům věnovat alespoň chvilku každý rok. Vhodná je každoroční renovace, která je zaměřená na vnější nátěr. Na ten je potřeba po očištění aplikovat přípravek, který brání působení UV záření a povrchovou vrstvu laku chrání. Díky této údržbě se ta náročnější oddálí a není nutné se jí věnovat tak často. Přesto díky vlivu počastí a mechanickým poškozením se mohou po letech objevit prasklinky a trhlinky v laku. Ty je nutné zacelit lakem, aby okna nenatáhla vlhkost.

 

Právě vlhkost a následné možné plísně a houby oknům škodí velice, a pokud se takovému poškození nepředejde, oprava je časově i finančně velmi náročná. Majitelé bytů a domů s dřevěnými okny by si měli dávat pozor na zatékání vody do pěnového spoje okna a zdiva a na srážení vlhkosti z vnitřní strany oken. Pokud k poškození plísněmi dojde, musí se ztrouchnivělé dřevo z poškozených míst odstranit, dřevo nechat vyschnout a vhodným způsobem opravit. Malá poškození postačí vytmelit. Větší plochy je zapotřebí vyříznout a doplnit novým dřevem, což může být pro laika úkol, který bez odborné pomoci nezvládne.

 

Letošní mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH se uskuteční v areálu PVA EXPO PRAHA od 19. do 23. září. Pod záštitou Českého institutu otvorových výplní a Sdružení výrobců stínicí techniky bude v Hale 3 vybudováno poradenské centrum, kde mohou návštěvníci veletrhu konzultovat své otázky s předními českými odborníky v této oblasti. Více informací najdete na webových stránkách www.forarch.cz

For Arch 2017 Praha

"Zvlnění" povrchu parket [2017-07-11]

"Zvlnění" povrchu parket

Nerovnosti plochy podlahy [2017-07-10]

Nerovnosti plochy podlahy

Utržení nášlapné vrstvy [2017-07-10]

Utržení nášlapné vrstvy